WSF World Junior Squash Championships Day Two: Preview and How to Watch Live

It’s day two of the 2023 WSF World Junior Squash Championships in Melbourne, Victoria. Play begins from 11:00 (GMT+10) as round three gets underway inside the Melbourne Sports and Aquatics Centres, with glass court action and all the action from courts 6 and 9 being streamed live and free on worldsquash.tv.

To keep up with the drawsresults and schedule, follow the 2023 WSF World Junior Squash Championships on Tournament Software.

Play begins at 11:00 on the glass court with USA’s [9/16] seed Rishi Srivastava taking on Pakistan’s Muhammad Ibrahim, followed by Malaysian [3/4] seed Aira Azman against USA’s Caroline Eilson.

Ten further matches take place on the glass, with the hosts’ last players standing, Oscar Curtis and Madison Lyon, taking on [5/8] Joachim Chuah and Nadien ElHammamy at 16:20 and 17:00, respectively.

The top seeds and defending champions are also in action on the glass, with men’s top seed Jonah Bryant of England playing USA’s Zane Patel at 13:40, men’s No.2 seed and defending champion Rowan Damming taking on Malaysia’s Harith Danial Jefri at 17:40 and women’s top seed and defending champion Amina Orfi of Egypt facing Canada’s Ocean Ma at 18:20.

You can keep up with all the action from the 2023 WSF World Junior Squash Championships by following the World Squash Federation on FacebookInstagram, Threads and Twitter. You can also follow Squash Australia on FacebookInstagram and Twitter.

Follow live scores from all courts here.

Order of Play: Glass Court

Draw: Men’s RD3
[1] Jonah Bryant (ENG) v Zane Patel (USA)
[9/16] Yassein Shohdy (EGY) v Juan Irisarri (COL)
[9/16] Rishi Srivastava (USA) v Muhammad Huzaifa Ibrahim (PAK)
[5/8] Salman Khalil (EGY) v Titouan Isambard (FRA)
[5/8] Juan Jose Torres (COL) v Low Wa Sern (MAS)
[9/16] Omar Said Sobhy (EGY) v Paarth Ambani (IND)
[9/16] Dylan Moran (IRL) v Varun Chitturi (USA)
[3/4] Mohamed Zakaria (EGY) v Shaurya Bawa (IND)
[3/4] Hamza Khan (PAK) v Sam Gerrits (NED)
[9/16] Krishna Mishra (IND) v José Santamaria (COL)
[9/16] Kareem El Torkey (EGY) v Jacob Lin (CAN)
[5/8] Joachim Chuah (MAS) v Oscar Curtis (AUS)
[5/8] David Bernet (SUI) v Caleb Boy (ENG)
[9/16] Melvil Scianimanico (FRA) v Yehia Abouraya (EGY)
[9/16] Hollis Robertson (USA) v Javier Emilio Romo Lopez (ECU)
[2] Rowan Damming (NED) v Harith Danial (MAS)

Draw: Women’s RD3
[1] Amina Orfi (EGY) v Ocean Ma (CAN)
[9/16] Sehveetrraa Kumar (MAS) v Sophie Hodges (NZL)
[9/16] Madison Ho (USA) v Ella Lash (NZL)
[5/8] Zeina Zein (EGY) v Emma Trauber (USA)
[5/8] Anahat Singh (IND) v Kwong Ena (HKG)
[9/16] Nadien Elhammamy (EGY) v Madison Lyon (AUS)
[9/16] Riya Navani (USA) v Iman Shaheen (CAN)
[3/4] Malak Khafagy (EGY) v Sonya Sasson (USA)
[3/4] Aira Azman (MAS) v Caroline Eielson (USA)
[9/16] Amelie Haworth (ENG) v Leung Ka Huen (HKG)
[9/16] Lauren Baltayan (FRA) v Maya Weishar (GER)
[5/8] Asia Harris (ENG) v Wai Sze Wing (HKG)
[5/8] Caroline Fouts (USA) v Thanusaa Uthrian (MAS)
[9/16] Savannah Ingledew (RSA) v Tiana Parasrampuria (IND)
[9/16] Nour Megahed (EGY) v Toby Tse (HKG)
[2] Fayrouz Aboelkheir (EGY) v Whitney Wilson (MAS)

Check Also

Three months to go until historic championships

Just three months to go until the 2024 championships!